Jag har hittills inte skrivit något om den pågående finanskrisen, vilket beror på att jag delar professor Levitts personliga insikt:
As an economist, I am supposed to have something intelligent to say about the current financial crisis. To be honest, however, I haven’t got the foggiest idea what this all means.
Om det man inte vet så mycket ska man hålla relativt tyst. Min allmänna hållning är att kriser med viss regularitet återkommer i marknadsekonomin. Inget konstigt med det. Vi har sett många bubblor förr. Därför tar jag det lugnt och inväntar bättre tider. Men låt mig hänvisa till några som verkar kunniga om detaljerna i det som sker nu:
- Professor Diamond och professor Kashyap svarar på vanliga frågor.
- Professor Lindgren menar att historien upprepar sig: ”Det här är en traditionell finanskris i många avseenden. Jämförelsen är slående lik krisen år 1931. Det är ändrade regler för kreditgivning som gör att man lånar ut pengar som folk sedan inte kan betala tillbaka. Det är nästan löjligt hur likt det är.”
- Professor Cowen menar att krisen inte beror på för få, utan för ineffektiva, regleringar.
- Professor Becker och domare Posner diskuterar om detta är en kris för den globala kapitalismen och om statens roll.
- Professor Hayek kommenterar 30-talskrisen.
Det finns säkert mycket mer att säga. Ett problem kan vara att mycket av det som sägs är spekulativt.